Захмарні платіжки чи чому дороге тепло в Богуславі: розслідування!

22 Квітня 2019 10:57

Невтішні підсумки опалювального сезону – богуславці перестали справно платити за централізоване опалення. Через високі тарифи за зиму населення не доплатило КП «Богуславтепловодопостачання» близько 6-ти мільйонів гривень. Та й саме підприємство загрузло у боргах – за газ завинили понад 10 мільйонів гривень. Між тим, містяни обурені: тарифи цьогоріч захмарні. А через нове подорожчання блакитного палива до наступного опалювального сезону вони зростуть ще більше. Чи обґрунтовані такі ціни на тепло в Богуславі? Та чи можна їх знизити? І хто винен у тому, що містяни не в змозі платити? На ці питання спробувала знайти відповіді наша кореспондентка Вікторія Дивнич.

Вартість опалення невеличкої однокімнатної квартири мешканки Богуслава пані Катерини цьогоріч зросла до 1600 гривень на місяць. При нинішніх зарплатах і пенсіях сплачувати таку високу комуналку просто нереально, обурюється жінка

«Дуже високі, воно того не варте. Я взагалі із Донецька, тут однокімнатна квартира. Це чергова схема по обкраданню народу. Вони крадуть наші гроші – вони забули що бюджетні гроші, це не їх гроші, а наші»

Містяни шоковані захмарними платіжками, обурюється й пані Ольга з Богуслава. Каже, через непосильні ціни просто не змогла сплатити за спожите тепло:

«3000 отоплення – а в мене пенсія 1600. І одній мені платить. Оце зараз в мене 2000 боргу»

 

Пані Ольга не одна опинилась в такій ситуації. Тож рівень оплати населенням за послуги з централізованого теплопостачання багатоповерхових житлових будинків у Богуславі за підсумками опалювального сезону становить лише 78%. Головний бухгалтер «Богуславтепловодопостачання» Наталія Артеменко пояснює: всьому виною дорогий газ:

«У кінці 15 року газ був 2994 гривень, у кінці 16го у листопаді він стає – 6611 гривень, у 18му році – 8361 гривень. Майже у 5 раз піднявся газ, то як може тариф стояти на місці. Відповідно піднімається і тариф. І останній на сьогоднішній день – 2401 гривень за 1 Гігакалорію. Якщо проаналізувати фінансовий стан, різке збільшення газу, постанова пішла по заробітній платі – то і збитки пішли по підприємству – 1млн165тис гривень»

Фінансових проблем підприємству додало і те, що «Богуславтепловодопостачання» недоотримало у нинішньому сезоні державне відшкодування пільг і субсидій споживачів на суму близько 2,5  млн гривень, розповідає виконуючий обов’язки голови комунального підприємства Богуславтепловодопостачання Олег Олексієнко:

«Я зараз кожен день виписую по 7-8 позовів до суду, а це відповідно кошти які непередбачені в тарифі. І більшість людей які перестали платить – завжди платили, а система субсидій – просто позбавили їх субсидій»

Проблема полягає й у відсутності у багатоповерхівках загальнобудинкових лічильників тепла. Це дозволило б зменшити цифри у платіжках, впевнений Олег Олексієнко. Та коштів на це у районному бюджеті немає:

«Я постійно звертаюся у районну раду, у адміністрацію, потрібно на даний час на всі будинки повністю у Богуславі встановити вузли обліку. Це буде об’єктивно.Я автоматично при сьогоднішньому тарифі на газ –  тариф у мене був би не 2400 гривень для населення, а десь в рамках я рахував від 1950 гривень до 2000 гривень»

Населення, держава, районна влада… Всі винні у бідах «Богуславтеплопостачання», вважає Олег Олексієнко. І список цей невичерпний. Виявляється, на ВИСОКІ тарифи нібито впливає ще й інвестор, який пропонує виробляти – увага – ДЕШЕВШЕ тепло. Передбачаючи поступове підвищення вартості газу, кілька років тому він запропонував встановити на богуславській тепломережі котел на соняшниковому лушпинні. Працювати самостійно районна влада інвестору не дозволила. Тож він змушений був віддати котел в оренду комунальникам. За підрахунками фахівців, коли у місті працював альтернативний котел, економія сягала 10-15%, розповідає колишній директор КП Богуславтепловодопостачання Петро Підрушняк.

«За 2017 рік підприємство працювало без збитків. Це із врахуванням того що було вироблено 7000 Гкал тепла саме твердопаливним теплом. А 7000 Гкал – чуть менше як половина того тепла що виробило взагалі підприємство. Ціна на лушпиння збільшилася. Але у 1му кварталі коли котел працював по нашому аналізі вона цілком вписувалася в той тариф який був на той момент.

Нині богуславська котельня працює на газі і за 1 гігакалорію споживачі вимушені платити 2401 гривню. Тоді як тариф на тепло з альтернативного палива за законодавством міг би бути щонайменше на 10% нижчим. Та договору з постачальниками укладено не було, розповідає пан Олексієнко. Мовляв, для підприємства це невигідно:

«По альтернативі зараз котел не працює так як постачальник лузги пропонує занадто дорогу ціна на лузгу, відповідно чого неможливо надати людям купуючи дорогу лузгу тариф дешевший від газу».

Лузгу для орендованого котла богуславські комунальники досі купували у підприємства «Миронівкарайагрохім». Там стверджують: ціни пропонують ринкові, розповідає його директор Віталій Романенко:

«Цей котел може працювати на різних видах палива. І те, що сьогодні є заявка, що це обмежено технічними умовами, то це не відповідає дійсності. В них є установка і ми на цю установку привозили свій автомобіль і вони новопридбаним цим пристроєм із нашого автомобіля, без нашої допомоги вивантажували це паливо. Коштувала ця установка близько 50 тисяч гривень. Сьогодні питання, якщо дійсно на ринку є безліч постачальників цього палива, і є певна ціна, то чому вони рахують, що в нас це дорого, а там є дешево, але привезти сюди – це дорого і їм невигідно. Це ж теж неправильно, це вже не економічний підхід. Якщо, Ви рахуєте, що в нас дороге паливо, а там є дешевше, але все одно не берете, бо Вам дорого його привезти, то де логіка? Я не бачу, логіка відсутня. Якщо в мене дорого, то бери де дешевше – але працюй».

 

Богуславська районна рада, яка й встановлювала тариф на тепло для населення, пропозицію миронівського постачальника теж відкидає. Мовляв, невигідно, розповідає голова райради Володимир Замирайло:

«По такій схемі працює інвестор у Миронівці, я цікавився у наших колег, то там не дуже хороша ситуація. Інвестор можливо заробляє, але тариф там не дешевший. І там із районного бюджету на утримання самого підприємства великі гроші. Я вважаю що це не дуже хороша пропозиція. Тому що є досвід Миронівки».

От тільки порівнювати богуславські та миронівські тепломережі недоцільно. Адже у сусідів через зношені мережі – величезні втрати, які закладаються у тариф. До  того ж, на ціну тепла впливає і порівняно невелика кількість споживачів. Адже чим їх менше – тим вищий тариф, мимоволі спростовує твердження пана Замирайла головний бухгалтер Богуславтепловодопостачання Наталія Артеменко:

«Наприклад протяжність труби що дає тепло 5 км – і скільки на цих 5 кілометрів споживачів. У нас сусіди Тараща, – в них взагалі менша кількість як у Богуславі, – в них в два рази вищий тариф»

Тож досить нелогічною на цьому фоні виглядає порада керівника тепломережі Олега Олексієнка. В одному зі своїх Фейсбук-дописів він закликав відмовлятись від централізованого і встановлювати в богуславських квартирах індивідуальне опалення, дивується депутат міської ради Сергій Унгурян. А от чи насправді використання котла на соняшниковому лушпинні є збитковим для Богуславтепловодопостачання – економічно обґрунтовану відповідь на це питання пан Олексієнко дати поки не зміг, розповідає депутат Унгурян:

«Олег Олексієнко пояснює це тим що умови використання котла могли бути збитковими для підприємства. Коли я попросив надати якусь інформацію про договір  – я отримав відмову, щоб мені показали договір. Сказав що буде зараз судове рішення і на цей час він не може показати цей договір. Взагалі ситуація складається не дуже приємна. Складається враження що керівництво райради не звертає уваги на діяльність свого підприємства».        

Цікаво, що свого часу районна рада, не допустивши до місцевого ринку тепла альтернативного постачальника, погодилася на оренду його котлів. Теперішній же голова Володимир Замирайло вважає такі дії колег неправильними і у нинішній ситуації звинувачує попередників. Хоча приклади цивілізованого формування ринку тепла в Україні є. Скажімо на Дніпропетровщині за рахунок приватних інвестицій кілька міст успішно перейшли на альтернативні види теплової енергії:

з сайту ЦЕНЗОР.НЕТ

«Об’єкти соцсфери в Марганці та Покрові опалюються малими котельнями на пелетах із лушпиння соняшника. Комунальні підприємства замінили приватні компанії-інвестори, які фінансують будівництво нових котелень. Свій прибуток підприємство отримує від постачання тепла».

Богуслав же нині опинився у «тарифній пастці». З одного боку її створюють «нагорі», піднімаючи ціну газу. А з іншого укріплюють «знизу» та «ззовні» – районна рада та комунальне підприємство, яке нею контролюється, блокують роботу твердопаливних котлів. Платити ж за все це, як завжди, доводиться простим людям. Чому? Будемо з’ясовувати далі.

 

ВІКТОРІЯ ДИВНИЧ.

 ІНФОРМАЦІЙНА СЛУЖБА.

БОГУСЛАВ-FM.