“Успішне село”. Бране Поле

15 Березня 2019 09:36

Чи розуміють на Богуславщині реформу децентралізації? Чи зуміють скористатися її перевагами після створення ОТГ? Та чи мудро нині управляють громадами сільські голови? Радіостанція Богуслав-FM шукає відповіді на ці питання, аналізуючи фінансові показники сіл нашого району. Ми не лише визначаємо передовиків та тих, хто пасе задніх, а й намагаємось зрозуміти причини їхніх успіхів та невдач. Тож наші журналісти продовжують цикл сюжетів «Успішне село». Цього разу кореспондент Юлія Пахлеванян відвідала село Бране Поле:

Бранепільська сільська рада одна з найменших в Богуславському районі. На її території проживає 536 осіб. Є будинок культури, навчально-виховний комплекс, бібліотека, церква, ФАП, діє 4 магазини. Ярослав Прокопенко працює сільським головою з 2012 року. За словами пана Ярослава, заробітна плата сільського голови сьогодні становить 6600 гривень. Між тим, в своїй роботі завжди орієнтується на вигоди для селян – говорить пан Прокопенко:

«Поставлена огорожа в центрі села, почищений ставок Поповий за обласні гроші, дякуючи нашому орендарю, який виготовив технічну документацію і депутату районної ради Резніченку. Проведено вуличне освітлення по двох підстанціях, ремонтуємо дорогу час від часу, коли є така можливість».

Сільський голова дійсно піклується про своїх односельчан – підтверджує слова пана Ярослава, пенсіонер пан Олексій:

«Я задоволений, добре все, капітально. Дороги хороші, заасфальтовані. Голова сільської ради – все капітально зробив. Так, що все добре».

Найнагальнішою проблемою на сьогодні є асфальтування однієї з доріг села – зазначив сільський голова:

«У нас там проживає інвалід: на колясочці їздить і йому тяжко добиратися до центру. Ми виготовляли технічну документацію на ту дорогу, але фінансування такого не поступило».

Попри загальні проблеми безробіття в селах, у Браному Полі роботу знайти можливо, якщо є бажання – зауважив Ярослав Прокопенко:

«Слава Богу, у нас сьогодні село ще живе. Тому, що у нас на території є ще тваринництво. Господарство тримає корів, свиней. За рахунок цього є робочі місця. Люди, які не можуть поїхати на заробітки працюють у нас в селі. Це є великий плюс».

За словами сільського голови, торік сільський бюджет був запланований  в розмірі 477 тисяч гривень. При плануванні бюджету пріоритетом завжди є виділення коштів на харчування дітей пільгових категорій. Бюджет сільської ради на 2019 рік заплановано в сумі 508 тисяч гривень. Звідки надходять кошти розповідає сільський голова:

«Основний фіксований податок сплачує підприємство ПОСТ «Дружба» і акциз з алкогольних напоїв. Сплачують податки і фізичні особи, які займаються підприємницькою діяльністю. Також плата за землю».

Але майже всі кошти, а це 475 тисяч гривень, розраховані на утримання сільської ради. Та навіть левової частки від бюджету вистачає лишень на зарплату та нарахування 4 працівникам, оплату комунальних послуг, енергоносіїв та канцтовари. Втім, Ярослав Прокопенко надіється на краще і має плани:

«За півроку подивимося, яке у нас буде виконання. Якщо у нас буде трохи перевиконання плануємо розширити вуличне освітлення. Можливо заплануємо ремонт якоїсь дороги: ямковий ремонт, бо капітальний не потягнемо».

Окрім того, привели в належний стан Бранепільський навчально-виховний комплекс, за кошти з обласного бюджету: відремонтували дах, повністю замінили вікна та зробили фасад з одного боку. Навчальним закладом пишається і його директорка, Надія Ляшенко:

«Навчається 69 дітей, 53 учнів НВК і 16 вихованців дитячого садочка. Так як і по всій Україні, ми у першому класі маємо 10 діток, які навчаються за програмою нової української школи, впроваджуємо новий стандарт початкової освіти. В цьому навчальному році перший клас повністю забезпечений новими партами, маємо ноутбук для навчання першокласників. Окрім того, ми маємо дуже багато методичного забезпечення, як ніколи».

Сільський ФАП, в центрі Браного Поля, працює кожного дня, крім вихідних. Фельдшером тут уже 27 років працює Галина Мусієнко. Роботою задоволена, хоч без проблем, звичайно, не обходиться – говорить жінка:

«Фельдшерський пункт у нас непоганий. Проблеми з опаленням: електрокамін гріє, але ж і мотає. У нас холодно зимою. Транспортом ми не забезпечені, а ліками забезпечені. Зараз з центра сімейної медицини на невідкладну допомогу ліки поступають і за замовленням. Це мені і видається. Трохи і допомагає наш підприємець Винниченко. Я і глюкометра купила за ті гроші, і інгалятора, і детонометра. Більш-менш ми забезпечені».

Втім, найголовнішою проблемою сьогодні залишаться залучення молоді до села – говорить пані Галина:

«Наше село – одне з небагатьох, в якому і школа є, і дитячий садок. Багато їдуть на заробітки. В основному в нас сільське населення – це пенсіонери».

В Бранепільській сільській раді 12 депутатів. За словами Ярослава Прокопенка, в процесі децентралізації, керуватиметься думкою громади. Наразі ж мають намір об’єднуватися з Богуславом.

Юлія Пахлеванян

Інформаційна служба

Богуслав FM