Передавачі трьох мобільних операторів поряд. Богуславці в небезпеці?

25 Вересня 2019 09:16

 

Скаче тиск – відкладіть подалі свій мобільний… А як же бути з передавачами мобільного зв’язку ще й поряд з помешканням? Саме одна з таких в нашому місті і непокоїть богуславців. Мовляв, об’єкт занадто близько до домівок. Тож люди переймаються, що радіохвилі нашкодять здоров’ю. Тему досліджували наші кореспондентки:

Центральна котельня знаходиться поблизу комплексу богуславських багатоповерхівок, дитячого садочка та ліцею номер 1. Втім уже не перший рік тутешніх мешканців турбує обладнання мобільного зв’язку, розміщене на цій же таки котельні.  Люди занепокоєні, що така конструкція по-сусідству може розповсюджувати шкідливі хвилі – розповідає Світлана Пастушенко з Богуслава:

Наший будинок знаходиться буквально перед цими підсилювачами, і наш двір. І дітки на дитячому майданчику гуляють і постійно перебувають під цим впливом. Це зручно, це сучасність, но ми відчуваємо його роботу на своєму стані, погіршення здоров’я, голова болить, якась важкість. Знаходитися в цьому полі зору не зовсім комфортно.

Переймається таким сусідством і Катерина Довгач з Богуслава. Адже мобільні антени зовсім близько і до її будинку по вулиці Польовій:

Тому шо це технічний об’єкт, вона не повинна стояти там, де живуть люди, вона повинна стояти десь у віддаленому місці, на мій погляд. Тут їй не місце.

Підтримує сусідку і пані Катерина з Богуслава. Навіть якщо все технічно дозволено, без впливу на здоров’я не обходиться – впевнена жінка:

Мы не ядерщики, не химики, но знаем, что есть излучение, радиоволны, которые вредят нашему здоровью.

Втім експерти пояснюють: небезпечною є відстань від станції до житлових будинків, яка складає менше 35 метрів. Якої потужності, на якій висоті і відстані від помешкань встановлювати базову станцію, розраховують індивідуально. Головне, щоб випромінення не перевищувало санітарних норм, кажуть експерти. За роз’ясненням ми звернулися до комунального підприємства Богуславтепловодопостачання. Адже саме воно отримує кошти за розміщення обладнання: а це 110 тисяч гривень лише за минулий рік. Втім ніякої відповідальності керівництво КП не несе. Ось відповідь на наш офіційний запит:

На території комунального підприємства «Богуславтепловодопостчання» знаходиться обладнання трьох мобільних операторів ПАТ «Київстар», ТОВ «Лайфселл», ПАТ «ВФ Україна» відповідно до договорів про надання послуг з утримання обладнання, які були підписані у період 2005-2006 роки. Технічна документація була розроблена відповідно до чинного законодавства даними мобільними операторами та погоджена відповідними службами у період 2005-2006 роки. Дана технічна документація являється власністю даних мобільних операторів і без їхньої письмової згоди не маємо права надавати. Відповідно договорів про надання послуг з утримання обладнання, перевірку проводять працівники відповідних мобільних операторів.

Тож ми звернулися безпосередньо до операторів мобільного зв’язку. Ті в свою чергу, запевняють: станції не шкодять здоров’ю. І підтверджують це санітарним паспортом, копію якого надіслали нашим журналістам:

На висоті 2х метрів від поверхні землі рівні електромагнітного поля не перевищують граничнодопустимі рівні встановлені «Державними санітарними нормами і правилами захисту населення від впливу електромагнітних випромінювань». Проте, на висоті 18,40 метрів та вище від поверхні землі, рівні електромагнітного поля перевищують граничнодопустимий рівень. Для захисту населення від негативного впливу встановлюється зона обмежень. Житлові, громадські та промислові будівлі знаходяться поза встановленою зоною обмеження і негативний вплив електромагнітного випромінювання на стан здоров’я населення виключається.  

Проблема впливу електромагнітного випромінювання на здоров’я людей має здебільшого психологічний характер, стверджують експерти. До того ж, в Україні сьогодні діють санітарні норми 90-х років, одні з найсуворіших у світі – розповідає санітарний лікар Микола Габрикевич:

Наші нормативи допускаються до 2,5 мікроват на сантиметр квадратний. А багато країн європейських, в тому числі і Росія до 10 мікроват. В нас залишилися ще старі, жорсткі нормативи. Дійсно бували випадки, що були перевищення: десь зміщення пішло, десь щось не врахували, випромінювання має особливість відбиватись, дерева, коли листя є поглинають, коли листя немає, то і сигнали є інші. Ну і базова станція працює в такому режимі, коли йде навантаження, то більше йде випромінювання, немає, то менше.

А кількість необхідних дозволів на встановлення обладнання мобільного зв’язку вимірюється десятками. І це попри те, що так звані базові станції вже понад 3 роки виключені із списку об’єктів підвищеної екологічної небезпеки. Тож приводів хвилюватися немає, запевняють фахівці.

                                               

Юлія Пахлеванян Вікторія Дивнич

Інформаційна служба

Богуслав-FM