Неефективність та непрофесійність. Чи стане оцінка роботи КП “Богуславтепловодопостачання” політичним вироком для більшості в райраді?

06 Травня 2019 11:30

Борги ростуть, тарифи злітають, а незалежних постачальників до ринку просто не допускають. Ось так описали ситуацію з теплопостачанням в Богуславі столичні журналісти у статті на сайті «Обозреватель». Ще у березні вони відвідали наше місто і докладно вивчили історію цього питання. Та зробили висновок: богуславці опинилися у тарифній пастці через непрофесійне, недолуге, неефективне і непрозоре керування комунальним підприємством і відверто заангажовані рішення Богуславської районної ради, яка має управляти майном громади. Чи так це? Наша кореспондентка Вікторія Дивнич вирішила поговорити з героями цього незалежного журналістського розслідування щоб зрозуміти, що насправді відбувається у КП «Богуславтепловодопостачання» і хто несе відповідальність за такий стан справ.

Робота будь-якого комунального підприємства – надання містянам якісних,  доступних послуг за економічно обґрунтованими тарифами. “Богуславтепловодопостачання” забезпечує жителів міських багатоповерхівок теплом. І саме на їхню роботу з кожним роком виникає все більше нарікань. Люди постійно скаржаться як на непомірні тарифи, так і на якість послуг, розповідає 65-річна пані Алла з Богуслава:

«Люди вже на межі. Уже далі не можна вже жити. Не можна! Чому вони з нас так знущаються?»

Шок і відчай –  саме такі відчуття не полишають містян. Через захмарні платіжки за тепло пані Олександра з Богуслава відмовляє собі в найнеобхіднішому:

«Я вже знаєте взагалі нічого не розумію. Ну звичайно.  І влада винна і всі винні. Все ж починається, напевно що, від влади».

Насправді ж богуславці не задумуються над тим, що комунальне підприємство належить територіальній громаді – ТОБТО НАМ З ВАМИ – і має бути підзвітним і підконтрольним їй. Має бути, але не є такими. Як відомо, риба гниє з голови. Тож свій матеріал журналісти сайту «Обозреватель» починають з оцінки особистості самого керівника Богуславтепловодопостачання:

«В цьому кріслі побували декілька людей. Але затримався тільки один — Олег Олексієнко. Що цікаво, до цього ні до енергетики, ні до теплопостачання стосунку він не мав. Працював в органах, а потім зайнявся приватним бізнесом. Ім’я Олексієнка фігурує в державному реєстрі осіб, які вчинили правопорушення. В кінці 2012-го він сприяв отриманню хабара. За це був засуджений, але так і не сів за ґрати. Отримав три роки умовного терміну. Однак сумнівна репутація не завадила йому очолити підприємство, яке постачає тепло населенню. Судячи з декларації, Олексієнко вдало займався бізнесом. За рік доходи Олексієнка-підприємця перевалили за 2 млн грн, хоча він з якоїсь причини вирішив піти на зарплату приблизно 100 тис. грн на рік і очолити проблемне підприємство»

Призначення Олексієнка фактично підтримали місцеві депутати – представники Радикальної партії Ляшка та фракції “Опозиційного блоку”, йдеться у статті «Обозревателя». Водночас, призначити повноцінного керівника комунального підприємства районні обранці не ризикнули. Тож Олег Олексієнко досі перебуває у статусі виконуючого обов’язки директора. За рік роботи він відзначився хіба сотнями дописів в соціальних мережах, в яких нарікав на попередників, звинувачував у всіх бідах приватного інвестора та вже кілька місяців обіцяє оприлюднити звіт про свою роботу. Про це говорив і в інтерв’ю нашій радіостанції:

«Якщо сьогодні у статуті будь-якого керівника передбачено що керівник має раз у три роки звітуватися за висновками аудиту, то за 25 років жоден керівник цього не зробив.  І це питання не до мене! А до них і до попередньої райради. Я перший за 30 років відколи незалежна Україна зробив аудит і буду звітуватися!»

От тільки аудит замовило саме ж підприємство. Тож щодо його об’єктивності і неупередженості можуть виникнути сумніви. Про ефективність роботи комунального підприємства говорять цифри: у Богуславі один з найвищих в області тарифів на тепло. Як результат – населення міста не доплатило комунальному підприємству «Богуславтепловодопостачання» близько 6-ти мільйонів гривень. Та й саме підприємство погрузло у боргах – за газ завинили понад 10 мільйонів гривень. У всьому винні люди, районна влада та держава, не втомлюється виправдовуватися Олег Олексієнко:

«Заборгованість населення 5900 гривен, плюс різниця в тарифах районна рада ще не віддає, також мільйон заборгували субсидії. І відповідно якщо мені не сплатило населення, відповідно я не можу зробити якийсь платіж. Я не можу платити – тому що люди не платять. Цьому є пояснення. Є держава, є влада – все що я можу то осуджую. Де мені взяти кошти щоб розрахуватись  з тим хто надає тепло, ще й штрафні санкції? Де я візьму кошти? Ці боргові ями що зараз є – це не я їх завів! І об’єктивно потрібно тут розбиратися з правоохоронними органами»

Чи обґрунтовані такі ціни на тепло в Богуславі? І чи можна їх знизити? На ці питання вже три місяці не може отримати відповідь від пана Олексієнка депутат міськради Сергій Унгурян. На його думку, вся справа у тому, що тепловики відмовилися від котла на соняшниковому лушпинні:

«Коли використовувався котел на альтернативному паливі, той який поставив інвестор, то економія за опалювальний сезон складала 3млн 600 тис гривень. Це економія – коли вони палили лузгою, а не газом. Коли по якійсь причині невідомій відмовились від цього котла – тарифи відразу зросли на 34%. Районна рада від цього питання відхрещується, звалили все на Олексієнка. Його також не дуже цікавить стан економічно обґрунтований. Відмовились від котла і платять штраф. От чого так?

Котел на альтернативному паливі, переданий в оренду комунальному підприємству, один з найкращих за техніко-економічними показниками, розповідає колишній директор богуславської тепломережі Петро Підрушняк. Йдеться про співвідношення витрат палива, електроенергії та праці робітників. Нині реалізовано вже більше 10 подібних проектів. І всі вони УСПІШНО працюють. Підтвердження цьому – цифри. За опалювальний сезон 2017-2018 року робота котла на лушпинні дала можливість заощадити більше 3х мільйонів гривень, розповідає пан Підрушняк:

«За 17 рік підприємство працювало без збитків. Це із врахуванням того що було вироблено 7000 Гігакалорій тепла саме твердопаливним теплом. А 7000 Гігакалорій – це трішки менше як половина того тепла, що виробило взагалі підприємство. Ціна на лушпиння збільшилася. Але у першому кварталі, коли він працював, по нашому аналізі ціна цілком вписувалася в той тариф який був на той момент»

Втім, пан Олексієнко вважає роботу котла на альтернативному ДЕШЕВШОМУ паливі невигідною. І не збирається виконувати законні вимоги інвестора платити неустойку та штрафи, які передбачені договором:

«Півтора мільйона гривень в цьому році я виплатив за лузгу минулих років. Зараз ідуть судові процеси. Моя думка, що ці договори є незаконними. Я не підписував будь-яких договорів ні з інвестором ні з постачальником лузги. В минулому році як я став виконуючий обов’язки директора – я почав проводити внутрішню інвентаризацію на підприємстві»

Фактичний контроль над цим підприємством здійснює Богуславська районна рада. Втім її голова Володимир Замирайло від вирішення проблеми відмежовується. І теж у всьому звинувачує попередників:

«Договір підписувався попередньою каденцією. Я не можу зараз його коментувати. Але договір кабальний. І штрафні санкції ці»

Котел на альтернативному паливі вартістю більше 10 мільйонів гривень переданий комунальному підприємству в оренду, річна плата за якою – менше 9% його вартості. Кредитна ж ставка банків – 22%. Чи вигідно орендувати котел – відповідь очевидна. Але НЕ для нинішнього керівництва БогуславТепловодопостачання та райради. Адже торік підприємство купило В КРЕДИТ котел для 2-ї школи і на тому ж таки (!!!) альтернативному паливі. А найцікавіше, що цьогоріч він ТЕЖ простоює. Мовляв, паливо возити невигідно. Хоча його вартість і справді нижча, зізнається бухгалтер комунального підприємства Наталія Артеменко.

«Якщо порівнювати вартість альтернативного палива, навіть якщо воно і 3000 гривень коштує, то все ж дешевше відносно з газом. Ми ним також топили поки альтернативне паливо було дешеве. В цьому році палили ним, але палета піднялася і ми його зупинили. І опалювали далі газом. (49:15) Для бюджету тариф наприклад прийнятий 2488 на газу, а для альтернативі він іде – 2239. НА 10% дешевший тариф йде на альтернативі»

Навіщо купували в кредит котел, який тепер простоює та чому не домовлялися про постачання альтернативного палива за вигідними тарифами? Ці питання залишилися без відповіді. Між тим, власник котла – торговий дім «Богуславська сільгосптехніка» ще на початку опалювального сезону пропонував достроково призупинити договір оренди та розпочати самостійно виробляти тепло за фіксованою ціною – увага – ЗНАЧНО МЕНШОЮ НІЖ НИНІШНЯ. Відповідні листи направили керівникам комунального підприємства, райдержадміністрації та райради. От тільки здавалось би вигідну пропозицію інвестора голова райради Володимир Замирайло чомусь не почув. Хоча на словах виступає за конкурентний ринок тепла за участі незалежних виробників, як і передбачає закон «Про теплопостачання».

«Якби підприємств, які регенерують тепло було б у районі ще більше, була б конкуренція і я думаю це позитивно вплинуло б на тарифи. Принаймні, на даний час, те що обговорювалося – пропозиція яка була б для підприємства і для населення нормальна – я не бачив принаймні таку пропозицію»

Натомість районна влада чомусь пустила на ринок інше приватне підприємство. Йдеться про “Богуславкомінвестсервіс”. Йому на безоплатній основі передали низку котелень бюджетних установ. За допомогою депутатів “радикалів” і місцевих “оппоблоківців” зупинили роботу котельні, яка працювала на лушпинні. Замість цього почали рубати лісосмуги і запустили котельні на дровах. Хоча ціна тепла на лушпинні була б дешевшою, йдеться в статті «Обозревателя».

«Кінцевим власником цього підприємства ще донедавна був Олександр Дзонь. На Дзоня, зареєстрована низка підприємств у непідконтрольному Луганську (наприклад, торговий дім “Москва”). Місцеві пов’язують із цією фірмою деяких із нинішніх керівників Богуславської районної ради»

Процес формування тарифів на тепло регулюється законодавством, яке залишає теплопостачальним підприємствам певний простір для маневрів. Чи можуть богуславці впливати на цей процес? Нині більшість у районній раді складається з місцевої Радикальної партії. Опозиційного блоку, “Рідного міста” й “Укропу”. У питаннях встановлення тарифів вони практично завжди голосують одноголосно. А от з журналістами щодо своїх рішень спілкуються неохоче. Тож високі ціни на тепло, непрозора діяльність комунальних підприємств, непрофесійність і неефективність в управлінні майном громади – це їхня політична відповідальність. Чи слід таким обранцям і далі керувати громадою вирішувати богуславцям 30 червня під час виборів до нової Богуславської громади.

 

ВІКТОРІЯ ДИВНИЧ

ІНФОРМАЦІЙНА СЛУЖБА

БОГУСЛАВ-FM.