“Комунальний лікнеп”. Як платити менше за опалення житла?

27 Вересня 2019 10:29

З настанням холодів питання обліку тепла та прозорих тарифів стає надзвичайно актуальним. Так само, як і бажання богуславців отримувати зрозумілі та економічно обгрунтовані цифри в платіжках. Ми продовжуємо цикл сюжетів «Комунальний лікнеп». Сьогодні наші кореспондентки вирішили з’ясувати, що ж таке комерційний облік тепла, чим все ж таки вигідніше обігрівати житло і чи можуть комунальники знизити нарахування за тепло у помешканнях богуславців.

У більшості великих міст споживачі платять вже не за кількість спожитих кубометрів газу, а за обсяг виробленого тепла, яке вимірюється гігакалоріями. Отримати ці самі гігакалорії можна не лише з газу, а й з іншого палива. Питання лише в його ціні. Тож ми спробували проаналізувати, що найвигідніше. Пані Валентина разом з чоловіком мешкає у двокімнатній квартирі. Родина має індивідуальне опалення. Взимку сім’я споживала в середньому 210 кубометрів газу на місяць і сплачувала 1800 гривень. З моменту відмови від централізованого обігріву жінка ні хвилини про це не пошкодувала:

«Індивідуальне опалення у нас уже протягом 13 років. І в принципі у нас в людей у всіх індивідуальне опалення. Мабуть, пару квартир тільки немає опалення. Лічильник нам поставили в той же час, коли провели опалення. Справа в тому, що нам же ж не встановлена норма: чи 20, чи 30 кубів на добу. Ми собі дивимося на лічильник і регулюємо.»

На вироблення 1 гігакалорії тепла з газу необхідно 145 кубометрів, залежно від потужності котла. Виходить, гігакалорія обійшлась пані Валентині у 1250 гривень.  Приблизно такою мала б бути вартість газової гігакалорії взимку і у власниці ідентичної двокімнатної квартири у Богуславі пані Катерини. От тільки у центральній котельні порахували, що разом з транспортуванням та постачанням обігрів такого ж за площею житла коштує вдвічі більше.  Тож відповідно до встановленого тарифу за метр опалювальної площі щомісяця жінка сплачувала майже удвічі більше – 3200 гривень. При нинішніх зарплатах і пенсіях така комуналка – непосильний фінансовий тягар, обурюється пані Катерина:

«Дуже високі, воно того не варте. Це знову чергова схема по обкраданню людей. Вини крадуть наші гроші, вони зовсім забули, що бюджетні кошти – це наші гроші.»

А от власники приватних будинків у Богуславі впродовж кількох років через високу вартість газу переходять на альтернативні види палива. Встановлюють переважно котли на дровах. Так зробила і родина жительки міста Ольги Коломієць:

«Ми змушені були перейти на дрова, так вигідніше. Адже опалення будинку площею понад 100 квадратів на газу нам би обходилося в кілька тисяч гривень на місяць. На дровах дешевше.»  

1 гігакалорія тепла – 1,3 кубометра дров. Множимо на ціну деревини з доставкою і виходить, що вартість гігакалорії тепла з дров коливається в межах 940 гривень. Та найвигідніший варіант – електроопалення. Пані Наталія з Богуслава торік почала обігрівати будинок, площею 126 квадратів, електрикою. Зважаючи на відсутність інших джерел теплопостачання, для родини діє пільговий тариф. Тож одна гігакалорія тепла, на яку потрібно 860 кіловат електрики, обходиться у 774 гривні. Слід, звичайно, трохи вкластися в придбання пристрою, монтажу та оформлення документації. Та пані Наталія переконана – все це окупиться за два-три опалювальні сезони:

«Це набагато дешевше, ніж газовое опалення. Раніше ми проживали в однокімнатній квартирі і платили за звичайний газовий котел близько 1,5-2 тисячі гривень. Це  за 1-кімнатну квартиру площею 28 квадратів. Зараз ми на електроопаленні через те, що в нас немає альтернативи. До того ж у нас діє пільговий тариф. Ще плюс на сезон отоплення ми підключили такий тариф як день-ніч. Тому ми платимо копійки. В зимовий період, в найхолодніший місяць, максимально 1,5 тисячі.»

Підводимо підсумок: найдешевше обігрівати помешкання електрикою, дровами або встановлювати у квартирі індивідуальний газовий котел. От тільки всі ці варіанти для жителів багатоповерхівок нині неприйнятні. Дрова – зі зрозумілих причин. Електричне опалення в квартирах може вмить вивести всю мережу з ладу через невідповідність встановленої потужності. А для індивідуального газового обігріву слід замовляти проект і пройти непросте погодження з усіма контролюючими органами. Тож наразі централізоване опалення – єдиний можливий варіант. Та знизити «кусючі» тарифи тут безперечно можна! Для цього необхідно використовувати альтернативні дешевші види палива. Нині богуславська котельня працює на газі. І за 1 гігакалорію разом з транспортуванням, постачанням і усіма адміністративнимивитратами споживачі досі вимушені були платити 2401 гривню. Тоді як тариф на тепло з альтернативного палива за законодавством міг би бути щонайменше на 10% нижчим – пояснює директор ПРАТ «МиронівкаРайАгрохім» Віталій Романенко:

«Щодо економічного аспекту: лушпиння соняшника на сьогодні технологічний процес по доставці, логістики до котельні, завантаження ємкостей, тимчасові склади,подача і спалювання. Цей процес автоматизований і не потребує ручної роботи.»

А якщо рахувати собівартість такої гігакалорії, то вона дешевша від газової майде вдвічі. Адже на її вироблення необхідно близько 300 кілограмів соняшникового лушпиння. Навіть з урахуванням енергоносіїв, вартість тепла із соняшникового лушпиння становить близько 1200 гривень. При використанні альтернативи відмовитися від газу також не можна. Але загальний тариф всеодно буде меншим, ніж 2400 гривень. Втім, котел на такому лушпинні, як відомо, минулого сезону через позицію керівництва «Богуславтепловодопостачання» простояв без діла. Не запустять його, очевидно, і цьогоріч. До того ж, замість встановлення загальнобудинкових лічильників, які б фіксували ті самі гігакалорії, підприємство і далі нараховує споживачам платіжки за нормативами та квадратними метрами. Списуючи “наліво” і “вішаючи” на споживачів додаткові, не спожиті ними енергоресурси.

Юлія Пахлеванян, Вікторія Дивнич
Інформаційна служба Богуслав-FM